Fizikalna terapija obuhvaća skup procedura koje se koriste u rehabilitaciji pacijenata s ciljem poboljšanja kvalitete njihova života i povratka svakodnevnim aktivnostima. Tijek fizikalne terapije je individualan i prilagođen potrebama svakog pacijenta, a određuje se na temelju pregleda i fizioterapijske procjene. U okviru fizikalne terapije primjenjuju se različite metode, uključujući termoterapiju (primjena topline), elektroterapiju (korištenje električnih struja za terapijske svrhe), krioterapiju (primjena hladnoće) i medicinsku gimnastiku (ciljane vježbe za poboljšanje funkcionalnosti).
Elektromagnetska terapija
Primjena magnetskih polja u fizikalnoj terapiji koristi se za tretiranje traumatskih stanja, reumatskih bolesti, poremećaja perifernog i središnjeg živčanog sustava, postoperativnu rehabilitaciju, te različite bolne sindrome. Magnetska terapija djeluje tako što povećava otpornost stanične membrane, ubrzava izbacivanje kalcija, poboljšava lokalnu cirkulaciju i ubrzava proces zacjeljivanja mekih tkiva. Trajanje primjene elektromagnetske terapije (EMT) je individualno i obično se kreće od 10 do 30 minuta.
Terapijski ultrazvuk
Primjena ultrazvučne energije u terapijske svrhe koristi se za ublažavanje bolnih stanja, poboljšanje cirkulacije i ubrzanje regeneracije tkiva. Tijekom terapije koristi se kontaktno sredstvo, kao što je gel ili voda, za osiguranje dobrog prijenosa ultrazvučnih valova. Također, može se primijeniti lijek kao kontaktno sredstvo, a u tom slučaju terapiju nazivamo sonoforeza.
Laserska terapija
Laser je oblik svjetlosne terapije koji se koristi za smanjenje boli i edema, ubrzanje cijeljenja tkiva, regeneraciju živaca te za liječenje ozljeda mekih tkiva.
Terapija strujom
Elektroterapija podrazumijeva primjenu električnih impulsa u liječenju akutnih i kroničnih bolova. Elektroterapija ima analgetski i protuupalni učinak, te ima široku primjenu u ortopediji, kirurgiji, reumatologiji, neurologiji, onkologiji i ginekologiji. U elektroterapiju ubrajamo i elektrostimulaciju živaca i mišića, a ista se primjenjuje kod slabih mišića, pareza i plegija.
Tecar terapija
TECAR terapija je napredna metoda dijatermije koja koristi kapacitivne i rezistentne elektrode za precizno usmjeravanje energije na željeno područje. Toplina koju stvara TECAR ubrzava prirodne mehanizme tijela, pomaže u smanjenju edema, smiruje bol i upalu, te podržava regeneraciju tkiva.
Zamar terapija
Zamar je sustav za oporavak koji ima dvostruko djelovanje, integrira hladnoću/toplinu u kombinaciji s kompresijom. Koristi se kod liječenja brojnih ozljeda te u postoperativnoj rehabilitaciji kako bi pomogao smanjiti bol i edem.
Udarni val
Udarni val ili shockwave terapija koristi aparat s pneumatskim čekićem za liječenje različitih dijagnoza, uključujući kalcifikate u tetivama (posebice u ramenom zglobu), petni trn, lateralni i medijalni epikondilitis, te bolna stanja i napetosti mišića. Postupak tretiranja udarnim valom može biti neugodan i bolan, ali je kratak u trajanju. Mnogi pacijenti već nakon prvog tretmana osjete olakšanje.
Normatec terapija
Normatec je tehnologija dinamičke kompresije koja brzo i na učinkovit način potiče cirkulaciju te radi limfnu drenažu. Koristi se kod umornih i teških ekstremiteta, za detoksikaciju tijela te kao metoda regeneracije kod sportaša na vrhunskoj razini te jamči brzi oporavak.