Cupping terapija, ili terapija čašicama, drevna je metoda liječenja koja ublažava bolove i smanjuje mišićnu napetost, poboljšava cirkulaciju, potiče limfnu drenažu i pozitivno utječe na zdravlje kože.
Terapija se provodi postavljanjem čašice (ventuze) na kožu, gdje se posebnim “pištoljem” stvara podtlak izvlačenjem zraka. Trajanje tretmana obično je između 3 i 15 minuta.
Cupping se također može koristiti kao masažna tehnika, pri čemu se silikonske čašice pomiču po koži namazanoj uljem, stvarajući efekt masaže.
Miofascijalna relaksacija je manualna tehnika čiji se osnovni princip temelji na opuštanju fascije. Kod različitih bolnih stanja, stresa, ograničenog pokreta fascija postaje kruta i stisnuta. Tehnikom MFR laganim i nježnim dodirom na točno određenim točkama opuštamo fasciju kako bi ponovno postala fleksibilna i elastična.
U mišićima se nalaze točke koje su na pritisak bolne, poznate kao trigger točke. One pomažu u lociranju problema u određenom segmentu mišića. Kada je trigger točka aktivirana ili “u blokadi,” mišić ne funkcionira pravilno, što može dovesti do bolnog grča.
Posljedice uključuju širenje boli, trnce, osjećaj pečenja, slabost, i smanjenje pokretljivosti. Kada je utvrđeno da je problem povezan s trigger točkama, primjenjuje se terapija iglama, poznata kao dry needling.
Iglice se apliciraju dublje nego kod standardne akupunkture, direktno u mišić, nakon palpacije bolne točke. Izvodi se nekoliko kratkih uboda koji traju nekoliko sekundi, nakon čega se igla vadi, a na mjesto uboda vrši pritisak kako bi se spriječio hematom.
Olakšanje i opuštanje spazma u mišiću često se može osjetiti već nakon nekoliko sekundi. Prije i poslije tretmana potrebno je dezinficirati kožu. Sve motorne točke u bolnom mišiću tretiraju se odgovarajućim veličinama igala, ovisno o području koje se tretira.
Emmet je metoda terapije kojom se facilitacijom ili relaksacijom na točno određene točke na tijelu. djeluje na korekciju mišića. Metoda se pokazala visoko učinkovita kod boli u vratu i leđima, boli u ramenu, u liječenju migrene, fibromialgija, raznih upalnih stanja i sportskih ozljeda.
Medical flossing je terapijska metoda u kojoj se koristi traka od lateks gume, preko koje se djeluje na površinu kože te tako pomaže kod smanjenja boli i povećanja opsega pokreta. Kod apliciranja Medical flossinga, uočavamo tri učinka ,a to su: učinak spužve, potkožne iritacije i kinetik resolve.
Drugim riječima, zaustavljamo na kratko cirkulaciju i do 100%, a sa brzim skidanjem gume, tijelo odgovara flushom i hiperemijom, a živčanom sustavu šaljemo informaciju da je “sve u redu”, te mobilizacijom razbijamo crosslinkove u tkivu.
Kinezioterapija je metoda u fizioterapiji koja primjenjuje pokret u svrhu liječenja i prevencije bolesti i ozljeda. Osnovna svrha joj je jačanje mišića, povećanje fleksibilnosti, i izdržljivosti te poboljšanje koordinacije i ravnoteže. Individualnim pristupom prilagođavamo se svakom pacijentu ; kroz vježbe se provode od jednostavnih do složenih pokreta prilagođenih svakoj osobi.
DNS (dinamička neuromuskularna stabilizacija) je specifična vrsta vježbi koja se koristi u rehabilitaciji, s pristupom koji je potpuno individualiziran i prilagođen svakom pacijentu. Ova metoda fokusira se na zdravu stabilizaciju trupa, poznatu kao “jezgra,” koja uključuje mišiće na stražnjoj strani leđa, prednjoj strani trbuha i bočnim stranama tijela.
Poseban naglasak u DNS-u stavlja se na kvalitetu disanja i korištenje dijafragme, koja igra ključnu ulogu u ovoj metodi. Ako jezgra nije stabilna, ekstremiteti preuzimaju ulogu stabilizacije, što može dovesti do problema s mišićima, zglobovima, a najčešće s kralježnicom.
Vježbe u DNS-u temelje se na položajima koji prate prirodan fiziološki razvoj djeteta od 3. mjeseca do 1. godine života, pri čemu središnji živčani sustav (CNS) ima ključnu ulogu u zdravom rastu i razvoju.
Ovaj način vježbanja pogodan je za sve uzraste, rekreativne i profesionalne sportaše, žene tijekom trudnoće i nakon poroda, te za ljude s različitim dijagnozama lokomotornog sustava. DNS je posebno koristan za one koji puno sjede i imaju problema s lošim držanjem i bolovima u kralježnici, osobito u donjem dijelu leđa.
Limfa je bezbojna ili blago žuta tekućina sličnog sastava kao krvna plazma, koja se kreće samo prema srcu. Protoku limfe pomažu pulsiranje arterija i kontrakcije mišića.
Kada dođe do ozljede, može doći do nakupljanja tekućine u tkivima, što se naziva limfni edem.
Limfnu drenažu primjenjujemo kod sportskih ozljeda i nakon operativnih zahvata, ali također i za smirivanje stresa, otklanjanje stresa, te smanjenje tonusa i bolova u mišićima.
Kineziotaping je elastična terapeutska traka s terapijskim biomehaničkim djelovanjem.
Kinezio tape ili k-tape postavljamo na zglobove i mišiće.
Kod oslabljenih mišića poboljšavamo mišićnu kontrakciju i funkciju samog mišića, zamor mišića i pojava grčeva je umanjen.
K- tape povoljno utječe i na krvnu i limfnu cirkulaciju. Postavljanem kinezio tapea na edem dolazi do laganog odizanja kože što omogucuje lakšem protoku limfe i smanjenju edema.
Postoje četiri načina postavljana traka:
Kod povišenog ili sniženog tonusa i kod ozljede mišića (normalizacija tonusa, smanjenje boli, povećanje elastičnosti)
Kod ozljeda ligamenata i tetivnog aparata (smanjenje boli, povećanje elastičnosti)
Korekcijsko postavljanje trake (korekcija funkcije, posture, fascije, patele)
Protok limfe (podizanje kože, bolji protok limfe, smanjenje edema).
PNF (Proprioceptivna neuromuskularna facilitacija) je koncept vježbanja koji u jednom pokretu obuhvaća sve mišićne skupine tretiranog segmenta kroz trodimenzionalni (3D) pokret.
PNF zahtijeva koncentraciju i aktivnu usmjerenost kako pacijenta tako i fizioterapeuta. Ovaj koncept se koristi za tretman pacijenata u područjima ortopedije, traumatologije i neurologije.
Također, PNF može pomoći u ublažavanju boli i povećanju pokretljivosti kod kroničnih stanja.
Telefon
Radno vrijeme
Ponedjeljak – Petak 8:00 – 20:00